На сайті ведуться технічні роботи !!! Можливі некоректні ціни товарів. Просимо вибачення за тимчасові незручності.

Який Wi-Fi кращий 2.4 чи 5 ГГц?

Обираючи Wi-Fi роутер ви часто замічали маркування 2.4 або 5 ГГц. І ви стикались з тим, що коли вибираєте версію на 5 ГГц, тільки тому, що «чим більше тим краще», а потім виявилось що радіус дії Wi-Fi є малим. А з іншої сторони власники роутерів з частотою Wi-Fi 2,4 ГГц можуть заперечити і скажуть вам, те що у них мала швидкість інтернету, є присутній обрив зв’язку та перешкоди від мікрохвильової печі. І тут постає питання, яка частота Wi-Fi краща і який роутер краще вибрати. Давайте, ми допоможем вам розібратись з цими питаннями.


Wi-Fi 5: сильний, потужний чи ні?

ІЕЕЕ (це чуваки які займаються стандартизацією протокола Wi-Fi) не сидять зложивши руки, в 2013-му вони випустили в реліз новий стандарт Wi-Fi 802.11ac (в народі його часто називають Wi-Fi 5)- дуже прогресивний протокол Wi-Fi з частотою роботи 5 ГГц. Цікавим є те, що він отримав велику пропускну здатність, збільшену швидкість та надійність інтернет підключення. Причина полягає в тому, що частота 5 ГГц практично не забита різними шумами і в неї набагато більше непересічних каналів. В 2009-му ІЕЕЕ був представлений стандарт Wi-Fi 802.11n – він працює на обидвох частотах, проте по справжньому 5 ГГц «заграли» в новому протоколі. Важиливо наголосоти про те, що тут ми будем зачіпати обидва протоколи, так як мова буде йти про гігагерци.

Кожен роутер працює в певному діапазоні частот. Тобто Wi-Fi роздається не строго на частоті 2,4 або 5 ГГц. Для першого варіанту в Україні передбачено 13 каналів в діапазоні від 2412 МГц до 2472 МГц. У інших країн ця характеристика може бути іншою. Тому, коли ви купляєте роутер за кордоном, обов’язково звертайте на це увагу. Є варіант що він на інших каналах, які банально в нас не підтримуються.

На жаль, практично всі ці канали перекриваються одне одним. Це стає ще однією причиною виникнення перешкод. Тут є три канали, які не накладаються один на одного - в діапазонах (≈2401-2423 МГц, ≈2426-2448 МГц і ≈2451-2473 МГц). Існують спеціальні програми, які дозволяють відслідковувати, які канали вільні щодо інших і програмно перенастроювати роутер для роботи в більш вільних діапазонах.


На жаль, практично всі ці канали перекриваються одне одним. Це стає ще однією причиною виникнення перешкод. Тут є три канали, які не накладаються один на одного - в діапазонах (≈2401-2423 МГц, ≈2426-2448 МГц і ≈2451-2473 МГц). Існують спеціальні програми, які дозволяють відслідковувати, які канали вільні щодо інших і програмно перенастроювати роутер для роботи в більш вільних діапазонах.


У 5 ГГц таких діапазонів 33 і всі вони перетинаються. По замовчуванню ширина каналів становить 80 МГц, а в деяких випадках 160 МГц, в той час як у Wi-Fi 2,4 ГГц ширина каналів становить 20 МГц( з можливістю розширення до 40). Це позволяє передавати великий об’єм даних, і відповідно від цього і збільшується сама швидкість. У Wi-Fi 5, тому самому – 802.11ac появилась технологія MU-MIMO, якою розробники змогли оптимізувати функціонування антен на роутерах і ще більше прокачати показник швидкості укупі з 5 ГГц.


Це робить 5-гігагерцовий Wi-Fi (802.11ac) хорошим вибором, якщо у вас багато пристроїв з виходом в інтернет та швидкість інтернету від провайдера становить більше 150 Мбіт/с. Так як протокол позволяє в повній мірі розкрити потенціал мережевого потоку. Якщо у вас Wi-Fi 4, тоді 5ГГцможе видати показники швидкості кращі, ніж 2,4. І все вроді так добре, і можна брати Wi-Fi 5ГГц, якщо б не одне «але»- фізика.


Властивості радіохвиль

Wi-Fi 5 ГГц неспроможний забезпечити стабільною мережею велику площу і це проблема. А все тому, що частота, на якій він працює, має коротку довжину хвилі.У радіохвиль є властивість – чим більша частота, тим менша довжина хвилі. Наприклад, для забезпечення навігацією морські судна застосовують низькі частоти, з більшою довжиною хвилі (від 10 до 100км). Середні частоти застосовуються в морському зв’язку та радіомовленні – в них довжина хвилі коливається від 100 метрів до 1кілометра.


Головна фішка великою довжини радіохвилі – це здатність огинати перешкоди. Якщо вона менша довжини хвилі, тоді хвиля може перешкоду з мінімальними витратами.Довжина хвилі Wi-Fi 2,4 ГГц становить приблизно 12,5 см, а довжинахвиліWi-Fi 5 ГГц всього 6 сантиметрів. Така різниця, очевидно негативно позначається на ефективності проходження через перешкоди у 5-гігарецовому Wi-Fi. Вона буде більше поглинатись різними перешкодами та відбиватись. Проте, чим більша частота тим більше одиниць даних можна передати за одну одиницю часу. Така властивість радіохвиль.


По цій причині всі пристрої розумного дому працюють на частоті 2,4ГГц, так як тут далекобійність є надважлива. На швидкість також впливає максимальна кількість антен. У роутерів з підтримкою Wi-Fi 5 максимум вісім антен. У Wi-Fi 4 – чотири антени, і то найчастіше використовуються лишень дві.


Звісно це теоретичний максимум, на ділі як правило значення швидкості доходить до 3,5 Гбіт/с. Проте теоретичний максимум який ви можете вижати з Wi-Fi 4 2,4 ГГц становить всього 600Мбіт/с. По цій причині варто дивитись в сторону 5 ГГц.


Якщо у вас недалеко від роутера стоїть телевізор, на якому ви любите дивитись (наприклад) Netflix, і так щоб в 4К і без втрати якості зображення та звуку, 5 ГГц для вас просто необхідні. Особливо якщо у вас використовується не один пристрій для виходу в інтернет, і якщо швидкість яку надає вам провайдер становить більше ніж 150 Мбіт/с. Тут обов’язковим є провірити, те чи ваша техніка підтримує роботу в частотах 5 ГГц.


Який Wi-Fi роутер кращий?

А відповідь вас спантеличить, по тій причині що найкраще брати роутер з підтримкою Wi-Fi 6. Він вам дасть хороше покриття як в 2,4ГГц, так і в 5 ГГц. Плюсом в нього ще залишається запас на майбутнє, так як Wi-Fi 6 має свої фішки: швидкість 11 Гбіт/с, алгоритм розумного пробудження, який збівльшує час роботи вашиї гатжетів та багато іншого.


При виборі Wi-Fi роутера зверніть увагу, щоб ваш пристрій підтримував всі ці сучасні протоколи. В іншому любий сучасний роутер забезпечить вас стабільною мережею,а тема того як правильно вибрати роутер, варта окремого матеріалу. І не забувайте, що у нашому інтернет каталозі ви зможете собі підібрати найкращий роутер для себе.


Top